Wstrząśnięci tragedią, która miała miejsce na Uniwersytecie Warszawskim 7 maja, zadajemy sobie wiele pytań, m.in. co doprowadziło do takiego dramatu.
Zastanawiamy się nad obecną kondycją psychiczną naszego społeczeństwa, w tym społeczności akademickiej, w której na co dzień funkcjonujemy.
Odpowiedź na pytania dotyczące kondycji psychicznej środowiska akademickiego znajdziemy w raporcie, który 26 marca br. opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawiającym przegląd i podsumowanie badań poświęconych zdrowiu psychicznemu i jakości życia społeczności akademickiej w Polsce i na świecie.
Raport koncentruje się na analizie sytuacji czterech kluczowych grup tworzących społeczność akademicką: studentach i studentkach, doktorantach i doktorantkach, kadrze akademickiej i kadrze administracyjnej.
Wyniki badań przedstawione w raporcie nie napawają optymizmem.
Badania pokazują, że ponad 50 proc. studentów to osoby, które zmagają się z bardzo silnym stresem w różnych okresach swojego pobytu na uczelni, a ponad 20 proc. doświadcza objawów depresji i zaburzeń lękowych.
Doktoranci zmagają się z przewlekłym stresem, niepokojem oraz trudnościami w pogodzeniu pracy naukowej z życiem prywatnym.
Raport wskazał także na problemy kadry akademickiej i pracowników administracyjnych – tu problemem są m.in. wypalenie zawodowe czy niski poziom satysfakcji z pracy.
Jest jednak nadzieja na poprawę sytuacji.
MNiSW dostrzega problem zdrowia psychicznego na uczelniach i podejmuje działania naprawcze.
"Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego koncentruje się na czterech kluczowych obszarach wsparcia:
- programy profilaktyczne i wsparcie psychologiczne dla studentów i pracowników uczelni,
- działania na rzecz poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym,
- promowanie aktywnych strategii radzenia sobie ze stresem,
- usuwanie barier systemowych, które wpływają na dobrostan społeczności akademickiej.
Raport jest punktem wyjścia do głębszej analizy problemów zdrowia psychicznego i wprowadzenia realnych zmian. Ministerstwo zapowiedziało dalsze prace nad wdrażaniem skutecznych mechanizmów wsparcia, bazujących na rzetelnych danych i doświadczeniach międzynarodowych."
Warto dodać, że Politechnika Rzeszowska, w trosce o dobrostan całej społeczności akademickiej, oferuje wszystkim swoim członkom i członkiniom nieodpłatne wsparcie psychologiczne.
Z trudnościami wynikającymi z pracy lub studiowania można się też zgłaszać do Biura ds. Wartości Akademickich.